24 Mayıs 2014

narnia günlükleri


mutlaka hepimiz duymuş hatta bir şekilde izlemişizdir narnia günlüklerini. yazarı clive staples lewis tarafından 1950'lerin başlarında çocuklar için yazılmış yedi kitaplık bir fantastik roman. radyo, televizyon, tiyatro ve sinema uyarlamaları olmuş.


biz ankara devlet tiyatrolarında gittik. uzun zamandır sergilenen bir eser olmasına rağmen ancak bu sene görme imkanımız olabildi. 7-17 yaş izleyici kitlesine hitap ediyordu ama elif de eren de hiç sıkılmadan keyifle izlediler. zaten canlı orkestra olayı beni mest ediyor. hele kalabalık oyuncu kadrosu, kostümlerle birleşince ağzım açık izledim tüm oyunu...  
narnia günlükleri bir hayal ülkesi olan narnia' da geçiyor. burada ağaçlar yürüyebiliyor, hayvanlar konuşabiliyor, zaman olgusu farklı... oraya tesadüfen bir dolabın içinden geçerek ulaşan 4 kardeşin kötülere karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor.
Aslan, cadı ve dolap,
Gizemli, neşeli, sihirli bir masal.

Konuşur burada hayvanlar,
Yürür ağaçlar.
İnanılmaz olaylar burada.
Bu sihirli ülke Narnia,
Kaplıydı sonsuz kar ve buzla.
Hükmetmek için kötü bir cadı
Değneği ile bunu yaptı.
Ama sonra kral aslan geldi,
Her şey sonunda yoluna girdi.
Bütün kötü büyü bozuldu,
Aslan kükredi, cadı uçtu.
bu sene o kadar az tiyatroya gidebildik ki bu konuda çok üzgünüm. elif' in okuldan geç çıkması nedeniyle hafta içi 8 de başlayan oyunlara gidemedik. hafta sonlarını da bir türlü ayarlayamadık malesef... mayıs ayının bitimi ile devlet tiyatroları tatile giriyor. ben de seneye daha çok oyun görmeyi umut ediyorum. tiyatroyu çok seviyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

haydi söyle :)