3 Temmuz 2014

yaz okulu

okullar kapandı, havalar ısındı. biraz nazlansa da yazın gelişi artık herkes tatil havasına girdi. iş yerinde çocuk nüfusu arttı, çünkü yıllık izinler okul tatillerini karşılamaya yetmiyor. 90 gün yaz tatili 15 gün şubat tatili karşısında; hiç kullanmak zorunda kalmamışsan bile 30 gün olan yıllık iznin şansı yok. bu sene ilköğretimin hayatımıza girmesi ile birlikte apayrı bir sektörle tanıştık: özel etüt merkezleri ve yaz okulları. 
özel etüt merkezleri: yarım gün olan devlet okullarına tam destek. sabah kahvaltısı, ödev, öğle yemeği ve okula servis hizmeti veriyorlar. ayrıca 15 günlük şubat tatillerinde ya da okulların kapalı olduğu ortak sınav günlerinde çocukları bırakabiliyorsunuz.
yaz okulları: etüt merkezlerinin, özel okullarının, spor klüplerinin farklı yaz okulları var. genellikle 3' er ya da 2' şer haftalık dönemlerde, tam gün, 7-13 yaş çocuklarına hitap ediyorlar. bazı yaz okulları zihinsel, bazıları sportif, bazıları ise sanatsal etkinliklere ağırlık veriyor. 
bizim ilk aklımıza gelen hali hazırda devam etmekte olduğu etüdün yaz okulu oldu. ancak programı incelediğimde gerçekten hayal kırıklığına uğradım. çünkü zamanlarının çoğunu kapalı alanda geçireceklerini ve sadece haftada 2 gün 1,5 saat yüzmeye gideceklerini gördüm. her ne kadar benim hayalim uçsuz bucaksız kırlar, gökkuşağının altından geçmek, bir buzağının doğumunu izlemek, yağmurda ıslanmak, köpeklerle koyun koyuna uyumak olsa da :) kendisini biraz daha özgür hissedebileceği ve zamanının çoğunu zihinsel değil fiziksel aktivitelerle, dışarıda geçirebileceği, bütçemizi de sarsmayacak bir yaz okuluna çok da aramadan hemen kayıt yaptırıverdik. bulduğumuz yaz okulunun bir avantajı da tüm aktivitelerin aynı kampüs içerisinde olması. 
7-25 temmuz arası, haftada 4 gün yüzme, 1 gün gezi, 5 gün seçmeli spor branşı (bizimki voleybol) ve 4 gün de kültürel aktivite (dans) var. ders seçimlerine kesinlikle müdahale etmedim bana kalsa tercihlerim çok farklı olurdu :) mesela satranç, tenis, jimnastik, badminton gibi alanlar da vardı. ilk gün eşlik etmeyi planlıyorum. bir süredir evde çalışsak da giyinip-soyunma, duş alma gereksinimlerini nasıl karşılayacağı konusunda endişelerim var.
anneanne-babaanne-teyze bilumum akrabalar: her ne kadar etüt, yaz okulu vb imkanlar varsa da ilk öğretim çağında çocuğu olan ve çalışan anneler için olmazsa olmaz olan aile desteği bence. 3 hafta yaz okulu, 4 hafta yıllık izin koca yazı kurtarmıyor çünkü. ayrıca okul döneminde hasta bir çocuğun evde bakımı gerekiyor. 
bugün takip ettiğim bir sitede görüp de çok sevdiğim "hayalimdeki tatiller" i anlatan fotoğraflarla sizleri baş başa bırakıyorum :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

haydi söyle :)