17 Nisan 2013

eren ile antalya gezisi

elif' i mi eren' i mi götürsem yoksa yalnız mı gitsem diye epey bir düşünüp taşındıktan sonra, kurumun bir eğitimine eren ile birlikte gitme kararı aldım. bunda eğitimin antalya merkezde olması ve ablama yakın olması büyük rol oynadı. 
rüzgarlı ve ılık antalya iklimine temas eder etmez eren hapşırıp tıksırmaya akabinde öksürmeye başladı. ilaveten "ben otelden korktum, eve gidelim, ankara ya dönelim, ablamı özledim, babamı isterim" şeklindeki ağlamalı, mızmız ve son derece huysuz söylemleri karşısında oteldeki ilk gecemizde "böyle büyük bir hatayı nasıl yaptım" diye düşündüm. geri dönmek belki de en mantıklısıydı...
ilk geceyi büyük bir moral motivasyon çöküntüsü içinde geçirdik ama sabah biraz sakinleşmiştik.
sonra yavaş yavaş keyif almaya başladık. yine de küçücük şeylere ağlayıp, sürekli ilgi bekledi ve ablasından babasından bahsederken büyük bir duygusallık içerisinde dolu gözlerle bana bakarken bir çocuk için aile bütünlüğünün kısa bir süreliğine dahi bozulmasının ne kadar kabul edilemez olduğunu, düzen değiştirmenin zorluğunu bir kez daha anladım....
                         
oteldeki diğer çocuklar neyse ki varlardı, bir nebze de olsa içinde bulunduğumuz kötü hislerden bizi uzaklaştırdılar...


ve bu gezinin en güzel yanı kuzenimiz çınarla olan kısmıydı :) o andan itibaren zaten her şey olması gerektiği gibi neşe içinde geçti...4,5 yaşındaki eren ile yaptığımız bu geziden aldığım dersler :
1-cep telefonundaki oyunlar en zor anlarda en iyi kurtarıcıdır.
2-ev ortamı, tertip düzen ve rutin çocuklar için gayet önemlidir.
3-çocuğunuzun keyfi yoksa onu en kısa zamanda çocuklu bir ortama sokun.
4-turist çocuklar çıplak ayak ve askılı ile gezseler de hasta olmuyorlar.
5-ailenin diğer fertlerinden ayrı kalmaya alışık olmayan çocuk, ayrılık gerçekleştiğinde tatilde bile olsa üzülür.

her şeye rağmen bizim için güzel bir değişiklik oldu diyebilirim :)

17 yorum:

 1. Nihancım biraz zorlu da olsa yeni bir tecrübe edinmişsin, ortam şahane görünüyor, yazının sonundaki tesbitlere de katılıyorum :) tursitlerin çocukları gerçekten hiç bir konuda sorun çıkarmıyorlar sanki, yemede, içmede, oynamada, bu havada çıplak ayak gezmede bende bir yandan hem hayran oluyor hemde merak ediyorum yöntemleri nedir diye :) gecelere de akmışsınız, ne güzel olmuş, o havuzu, denizi gördüm ya coştum yine, yaz gelsinnnnn ve tatile gidelim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saat 10:30 da odamızda uykuya hazır vaziyette olsak da, eren için gece hayatıydı :))) evet her şeyden önce tecrübe oldu bizim için, çok teşekkür ederiz :) bence de yaz gelsin havalar gene soğudu...

   Sil
 2. Benim oğlumda aynı yaşlarda tatil dışında bir kaç günlüğüne gittiğimiz seminerlere alıp gitmeyi hiç göze alamadım bu güne kadar. Tespitlerinde çok doğru canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim için de ilkti... ama bir cesaret yola çıktık işte, 1,2 günde sorun olmaz diye düşünüyorum.

   Sil
 3. Canım benim öper,m ben o duygusal çocuğu.Belkide üzüldüğü için sen de üzülmüşsün cnaım ama bana sorarsan Erenin tepkilerine sevinmelisn.ailede husur bulmuş ailenle mutlu olan çocuk onlardan uzak olunca böyle tepki verir.ailesini özler ailesini ister.Biraz da güldüm turist çocuklar hasta olmuyor diye:)çok doğrusunu söylüyorsun ne hsata olurlar ne mızmızlanırlar ne yemek seçerler.Yetiştirme tarzı farklı biz niye böyle büyütemiyoruz hep soruyorum kendimiama cevap bulamıyorum:)Yineden güzel bir değişiklik olmuş zor anlarınız olsa da onalrın da bir yararı var.Böylece ikiniz ailenizin ne dkar önemli olduğunu daha iyi analdınız.sizi öptüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet onu öyle mutsuz görmek kötü oldu benim için de...çok teşekkür ederiz fikriye. gerçekten anladık birbirimizin kıymetini :)))

   Sil
 4. Sizin için zor olmuş epeyce ama tecrübe sahibi de olmuşsunuz bu sayede.
  Yanlız,fotolara bakınca Eren in çokça eğlendiği görülüyor :)))
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet sona doğru eğlenmeye başladı hatta ankara' ya dönmek istemediğini söyledi :) şimdi tekrar gider miyiz deyince tekrar gidelim diyor ama orada da yaptı yapacağını....

   Sil
 5. tatil tatildir diyeceğim ama çocuğun zevk almıyorsa, ısdırap olabiliyor... :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o ilk gece aynen öyleydi sibel, neyse ki yoğunluğu giderek azaldı...

   Sil
 6. ayyy ne güzel olmuş be Nihannn..
  Özlemişim seni okumayı yahu, bunu anladım yazını okuyunca..
  Koptuk blog aleminden ig mig çıkalı.. :)
  Sevgiler Nihancım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım biz de seni özledik teşekkür ederim :)))

   Sil
 7. niye bizim dangalaklar böyle eğitim vermezler. işin yoksa in bodrum 2. kata eğitil dur. ayıp ama..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. de mi :) ben de kedinin ciğere baktığı gibi onca yıl baktım durdum, sonunda çocuklu da olsa nasip oldu :) nazar etme lütfen :))))

   Sil
 8. Hoşgeldiniz. Sen de dinlenebildin mi biraz bari bu vesileyle:)

  Çocuklar ayrı kalmaya biraz daha alışık olunca daha kolay mı oluyro acaba? Ya da belki çocuktan çocuğa değişiyordur tepkiler.

  Sıcak havayı özlediğimi farkettim birden...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence her ikisi de etkili... yani hem alışık olmaları hem de çocuğun yapısı önemli. kızımı götürseydim böyle davranmazdı sanıyorum daha dışa dönük çünkü... dinlendim ayşencim, bana gayet iyi geldi :)))

   Sil
 9. ay ne guzel diyecektim, bende buyuk kizla boyle birsey yapabilsem :) cok imkansiz ama ;)

  YanıtlaSil

haydi söyle :)