13 Mart 2022

Ah Necmi

Eğer beni birazcık sevseydin, bu kadar surat asmaz o anahtarları neden sakladığımı anlardın. Seni ne kadar düşündüğümü, hedeflerinden şaşma diye, kendine güvenin gelsin diye ne çileler çektiğimi bilirdin. Ben istemiyor muyum sanıyorsun çayın yanında bisküvi yemeyi, kahvenin yanında çikolata götürmeyi? Ama sırf senin canın istemesin, verdiğin üç kiloyu da geri alma diye bir bahane bulup Şükran' da yiyorum kalorili şeyleri... Ah ne güzel gidiyordun o göbeğin biraz inmiş bu sefer zayıflayacağına kanaat getirmiştim ama yine olmadı Necmi. Yine bozdun diyeti... Yüzüne vursam katılmak önemliydi hanım, dersin yine kesin...

Hayır kafana takmasan, kendini üzmesen boş ver diyeceğim, ben seni her türlü severim ama bu sefer sağlığın söz konusu. Ne dedi doktor en az on beş kilo dedi. Ah şu boğazını azıcık tutsan verivereceksin hepsini ama şimdi doğruya doğru iştahının da maşallahı var Necmi... Gücenme ama sen diyet yaparken de kilo alabilme özelliğine sahipsin Necmi. Senin gönlüne göre bir rejim bulabilmek de zor, makarnası olacak, kebabı olacak, tatlısı olacak içinde ayol öyle rejimi kim kaybetmiş de sen bulasın Necmiciğim. Sen diyete başlamadan daha ödül günlerinin pazarlığını yapıyorsun, yeşillik yazan yerde fıstıklı baklava yiyorsun, kan şekerin dakika başı düşüyor, bak bu işin şakası yok, son şişmanlık fayda etmez sonra demedi deme Necmi.

Aslında ne güzeldi başlarda her şey... Evliliğimizin ilk yıllarını dün gibi hatırlıyorum. Vallahi filinta gibiydik ikimiz de. Ne olduysa ben Sedef' e hamile kalınca oldu. Daha test pozitif çıkar çıkmaz sen aşermeye başladın Necmi. Gece beslenmeleri mahvetti bizi. Çikolatalı ekmekler, gece yarısı sahanda yumurtalar, makarna haşlamalar. Ben bir kilo aldıysam sen beş aldın, işte o olmadı Necmi. Bir de sen doğum kilolarını veremedin Necmiciğim, e üstüne bir de Vedat gelince iş çığırından çıktı tabi. Zaten kilidi biz o zamanlarda yaptırmıştık hatırlarsan. Buzdolabına kilit yaptırmak da kusura bakma ama senin fikrindi Necmi.

Sana bir tavsiye vereceğim bak kulağına küpe olsun; her ölümü gör ye, dediklerinde yersen kilo veremezsin. Merak etme öyle diyenlerin hiç biri de ölmüyor Necmi. Bunun türlü bahaneleri var; midem ekşiyor dersin, alırsın tabağına çaktırmadan yemezsin bunları kaç kere konuştuk. Kusura bakma yeri gelmişken söyleyeceğim senin özel günlerin de hiç bitmiyor Necmi, her maç olduğunda çok önemli bir gece oluveriyor o gece sonra gelsin cipsler, patlamış mısırlar... Şükranlarda gitmek mi zor kalmak mı zor diye tartışırlarken senin herkesin içinde 'kilo vermek zor' dediğini de unutamadım Necmi. Böyle gözünde büyütürsen zor tabi kilo vermek ama artık sabrım kalmadı, ya sen diyeti bırakacaksın ya ben seni Necmi. Hazırladığım diyet salatalara zayi olmasın diye mayonez sıkmak zorunda kalmaktan bıktım artık, bu böyle gitmez Necmi. 

Ne dedi diyetisyen hanım, bunun matematiği var dedi. Aldığın kalori harcadığından az olmazsa bu iş olmaz dedi. Hadi boğazını tutamadın bari biraz hareketi artır. Sana mantı açacağım desem kırk takla atarsın ama aldığın verdiğini götürür bir işe yaramaz. Doktor hanım en maliyetsiz spor koşmak dedi ama sen hayallerinin peşinden bile koşmuyorsun ki Necmi. Spor programı izlemek spor yapmanın onda biri kadar kalori harcatsaydı sen tığ gibi olurdun. Her şınavdan sonra tartıya çıkıp kilo vermiş miyim diye bakıyorsun farkında mısın Necmi. Aslında ben biraz anladıysam bu işin sırrı galiba yemek yerine besin demek, önce kafanda bitirmelisin yemekleri. Onlar sadece besin, yemek değil Necmi. 

Evet kabul ediyorum buzdolabının anahtarını ben sakladım ama sor bakalım neden sakladım. Kendimi düşündüğüm için mi? Sarmalar ertesi güne kalsın da Şükran' lardaki güne götüreyim diye mi? -Hayır Necmi... Senin için sakladım. Başka çare bulamadım ve nefsin ile senin aranda bir bariyer olsun istedim. Şimdi bana kızıyorsun biliyorum ama biraz da beni düşün artık dayanacak gücüm kalmadı Necmi. Yoksa bir tencere sarmanın lafı mı olur, asma artık suratını, bak anahtarlar da burada, feda olsun Necmime... 

İllüstrasyonlar:  Fernando Botero

4 yorum:

 1. Necmi beyi çok iyi anlıyorum. söylerken bana da kolay geliyor ama uygulama çok zor. Hülya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ah bilim adamları bu konuyu çözsün artık yaa hangi devirdeyiz :P

   Sil
 2. Ne tatlı olmuş, merakla okudum ve tebessümle..

  YanıtlaSil

haydi söyle :)