8 Haziran 2022

Shirley Valentine

SHIRLEY VALENTINE - KONYA DT Büyük Oyunu
1 Perde - 1 saat 5 dakika
Yazan Willy Russell
Çeviren Ahmet Alpaslan Sağır
Yöneten Mustafa Uzman
OYUNCULAR: Shirley Valentine Bengisu Gürbüzer Doğru
OYUNUN KONUSU
Evlenmiş, iki çocuk yetiştirmiş Shirley Bradshow, hayatın gündelik akışına ve belirlenmiş kalıplarına kendini bırakarak kadın kimliğinden uzaklaşmıştır. Yaşamda kendi istediği hiçbir şeyi yapamadığını fark eden Shirley; kendini keşfetmek, kendisiyle yüzleşmek ve yeniden kendi olabilmek için, kocası Joe’nun tüm karşı çıkmalarına rağmen, en yakın arkadaşı Jane ile İtalya seyahatine çıkar. Görünürde İtalya’ya yapılan bu yolculuk aslında kendi içine yaptığı “Shirley Valentine“ olma çabasından başka bir şey değildir... 

 

Nisan ayı sonlarında Ankara Küçük Tiyatroda izlemiş olduğum sezon kapanışından bir önceki oyun Shirley Valentine oldu benim için.

Shirley Valentine çocuklarını büyütüp iş sahibi yapmış kırklı yaşlarında eşiyle yaşayan bir kadın. Yıllarca kendini evine, eşine, çocuklarına adamış, monotonluğun içerisinde kaybolmuş bir hayat sürdürürken arkadaşının ona bir tatil hediye etmesi ve tatile gitme fikri ile yaşama dönüyor, nabzı tekrar atmaya başlıyor diyebilirim. Yaşadığı uzun kararsızlıklıktan sonra gemileri yakıp tatile gitmeye karar verdiğinde artık onun aynı kişi kalamayacağını hissediyorsunuz. İki perde arasında hem dekor hem de karakter değişimi açısından Shirley' in yaşadığı fark çok net gözlemlenebiliyor.

Oyunu izlerken kendisi olabilmek, kendi hayatını, kendi yanlışlarını yapabilmek adına konfor alanını terk edebilen Shirley' e büyük hayranlık duyduğumu söyleyebilirim. Ve günümüzde bulunduğumuz sosyo kültürel ortamda kaç tane bu kararı verememiş bu cesareti gösterememiş Shirley Valentine var diye düşünmekten kendimi alamadığımı.

Tek kişilik performansta Bengisu Gürbüzer Doğru, muhteşemdi. Her duygusunu hissettim, büyük empati kurdum yarattığı karakterle bu sayede. Oyuna mizahi bir bakış kazandırılması daha keyifli izlenebilmesi açısından faydalı olmuş düşüncesindeyim.

 

Kimse çıktığı yolda kendisi kalmaz. Yol insanı başkalaştırır. 
Murathan Mungan

2 yorum:

haydi söyle :)