1 Mart 2024

Beyaz Geceler-Kulis Sanat

Beyaz Geceler - 60 dakika - Kulis Sanat
Eser : Dostoyevski
Uyarlayan : Kazım Akşar
Yöneten : Mehmet Atay
Işık Tasarımı : Zeynel Işık
Koreografi : Hakan Odabaşı
Müzik : Yetkin Yağmur
Afiş & Fotoğraf : Çağrıl Atay
Oyuncular: Serkan Melikoğlu, Ayşin Tabiloğlu
KONUSU:
Beyaz Geceler, yalnızlığın şiirdir. Petersburg' un kalabalığı içindeki yalnızlığını hayallerinde avutmaya çalışan bir gençle, şehrin kenar mahallelerinde köhne bir eve sıkışıp kalmış bir genç kızın farkına varamadığı yalnızlığının kesiştiği noktada Dostoyevski' nin gençlik coşkusuyla yazdığı bir şiir. Oyunumuzun kahramanı gençle, genç kızımız Nastenka' nın, yüreklerini ilk kez başka birine açmayı deneyimledikleri Petesburg köprüsü 4 gecelik bir aşk öyküsüne sahne olur.


Beyaz Geceler' i 27 Ocak Cumartesi akşamı Çankaya Sahne'de izledim. 'Beyaz Geceler' kitabını okurken bile tiyatro uyarlamasını çok merak ediyor ve izlemeyi istiyordum. Kulis Sanat (Çankaya Sahne) uzun zamandır takip ettiğim ve oldukça başarılı bulduğum bir tiyatro topluluğu. Daha önce Çemberin Altı Noktası, Ödül ve Şiddet Dersi sahnelemiş oldukları ve benim de izleme fırsatı bulduğum  oyunlardı ve her biri ayrı etkileyiciydi...

Eser; 17 yaşındaki Nastenka' nın ninesi ile birlikte yaşadığı gözetimli hayattan (ninesi gözleri iyi görmediği için ve Nastenka kaçıp gitmesin diye eteğini eteğine iğnelemektedir.) bir şekilde açık pencereler bulup ruhunu ve kalbini dışarı atmaya çalıştığı, Dostoyevski' nin kısa romanından uyarlanmıştır. Nastenka üst kat kiracılarına aşık olduğunu düşünmektedir ancak o kendisini bırakıp gitmiştir ve onun dönüşünü beklerken parkta karşılaştığı yalnız ve hayalci bir genç ile dostluk kurmuştur. Ancak içini dökmeden önce ondan bir söz ister; her ne anlatırsam anlatayım bana aşık olmayacaksınız, der.

Kitabı okurken de oyunu izlerken de Petesburg soğuğunu hissettiğimi hatta üşüdüğümü söyleyebilirim. Metne sadık kalan bir reji ile başarılı oyunculuk performanslarının yer aldığı hoş, romantik, duygulu, bazen kederli, güzel bir tiyatro akşamıydı. Özellikle Serkan Melikoğlu oyunculuğunu her zaman olduğu gibi yine çok başarılı buldum.

Tiyatro başka hayatlara uzanmanın en sanatsal yolu...
İyi seyirler :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

haydi söyle :)