29 Aralık 2018

5. ve 6. Sınıflar Ne Okur?

Çocukların kitap okuma tercihlerine yakın zamana kadar destek oluyordum. Bu konuda yararlandığım kaynak siteler vardı. 'Okusun da ne okursa okusun' diyemedim hiç. İçeriği ile de ilgiliydim hep okuduklarının. Ancak geçtiğimiz yıldan itibaren okuma konusunda Elif' in kendi tercihleri oluştu. Genç edebiyatı konusunda onun sayesinde ben de biraz fikir sahibi oldum. Wattpad ile tanışmam da bu şekilde oldu. Wattpad amatörce e-kitap yazma ve yazılanları okuma sitesi. Hitap ettiği yaş aralığı oldukça düşük, daha çok teenage gruba hitap ediyor. Orada yazılan paylaşılan hikayeler ise beğenilip, okundukça yayınevleri tarafından basılabiliyor. 
Wattpad kitaplarını yazanlar da oldukça genç insanlar ve bu yaşta kitaplarının basılıyor ve yazar olarak anılıyor ve hatta imza günleri düzenliyor olmaları ilk etapta olumlu olarak düşünülse de yazılanların içerik ve edebi değerleri çokça tartışılıyor. Hatta artık çok okuyan da bilmiyor, şeklinde eleştiriliyor. Ve hatta bu içeriklere erişimin kısıtlanması gerektiğini savunanlar da az değil. Burada yayınevlerinin sadece ticari kaygılarla kitap basmaları da etkili diye düşünüyorum. Ancak sebepler ne olursa olsun ortada ciddi bir yazar ve okuyucu kitlesi olduğu tartışma götürmez. Bu noktada çocuklara bazı şeyleri yasaklamak yerine kendi tercih, düşünce ve davranış sistemlerini geliştirmelerine izin verirken; pozitif iletişim, ortak kurallar, düzeyli tartışma zeminleri oluşturarak karşılarında değil, yakınlarında durmak gerektiğini düşünüyorum. 
İpek Ongun okuduğumu anımsıyorum ancak lisenin ilk yıllarına denk geliyordu:) Elif ise tüm seriyi şimdiden tamamlamış durumda. Bu seri de içerik olarak wattpaddeki eleştirilere odak oluşturacak hikayeler örgüsüne sahip bir kitap dizisiydi. O zamanlar internet yoktu, dolayısıyla düşüncelerimizi kirletme tehlikesi olan uçsuz bucaksız bir deniz de yoktu. Şu an teknolojinin ket vurulamaz yükselişi ile seçenekler sonsuzlaştığı gibi bu seçeneklere erişim hızı da anlarla nitelendirebileceğimiz kadar kısaldı. 
Bu kitapların Eren' in tercihleri olduğunu söylememe gerek yok sanıyorum. En azından tercihleri var diye seviniyorum :) Ve neyse ki bir de okulda verilen okuma listeleri var :)
Harry Potter' ın yeni rakibi ise ilk görselde yer alan Percy Jackson (Rick Riordan) serisi. Şu an Elif' in nefes almadan okuduğu seri bu. Genellikle seri şeklinde olan kitapları tercih ediyor zaten. Ve neredeyse her ay ciddi ve uzun araştırmalar sonucunda oluşturduğu kitap listesini elime tutuşturup sipariş ediyor. Sonra bir de ben o liste üzerinden bir araştırma yapıyorum ve sonuçta uzlaştığımız listeyi sipariş ediyoruz :)
Vampirler serisi de geçen yıl keyifle okuduğu bir diziydi.
Wattpad kitaplığından bir kitap ikilemesi. Wattpad kitaplarının her ikisini de (3391 ve Ayçöreği) arkadaşlarından fazlaca övgü duyup, ısrarla almaya çalıştığı için edindi ancak okuduktan sonra konuştuğumuzda çok da beğenmediğini, kurguları abartılı ve saçma bulduğunu söyledi :)
Vazgeçilmezimiz Can Yayınları sanırım kütüphanesinde bir rafı kaplıyor. Kitapsız kaldıkça dönüp dönüp okuduklarından.
Ve benim tercihlerim :) Hala az da olsa bir kaç kitap ekleyebilirim bence çocuklarımın okuma listesine:)

Not: Görsellerini paylaştıklarım içinde Beyza Alkoç 3391 ve Zeynep Sahra Ayçöreği, Elmalı Turta wattpad çıkışlı kitaplardır.

12 yorum:

 1. Düzeye için dünya klasikleri iyi olur

  YanıtlaSil
 2. Kitap seçiminde bana göre yetişkinler çocuklarına rehber olmalı çünkü bahsettiğiniz ortamlarda çocuklarımızın ruh sağlığına pek de uygun olmayan yayınları da görmek mümkündür. Sizin de bahsettiğiniz gibi yayıncılar biraz da ticari kaygı gözetiyorlar. Çocuklarımızı bu alanda kendi hallerine bırakmamak gerekir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi hallerine 'şimdilik' bırakmıyoruz. Ancak giderek tercihleri belirginleşiyor...

   Sil
 3. Merhaba,
  Uzun zamandır blogları, bu arada sizin bloğu da takip edemedim. Elbette çok şey kaçırmışımdır.
  İnşallah yeni yılda, yeni bir heyecanla bloglarınızdan yararlanmaya çalışacağım.
  Her gününüzün yeni olmasını, her anınızın mutlulukla dolmasını dilerim.

  YanıtlaSil
 4. Çocukların ve gençlerin okuma dünyası ne kadar değişti.
  "Bu noktada çocuklara bazı şeyleri yasaklamak yerine kendi tercih, düşünce ve davranış sistemlerini geliştirmelerine izin verirken; pozitif iletişim, ortak kurallar, düzeyli tartışma zeminleri oluşturarak karşılarında değil, yakınlarında durmak gerektiğini düşünüyorum." görüşünüze sonuna kadar katılıyorum.Yasaklar çözüm olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece basılı yayınları okusalar bir şekilde kontrol kolay olacak ancak internet işin işine girince biraz işler karmaşıklaşıyor maalesef...

   Sil
 5. Merhabalar.
  5 ve 6. sınıflar ne okur konulu yazınızı okudum. Gerçekten o kadar emek verip bunca kitap arasından çocuklar için çok güzel bir seçim yapmışsınız. Yasakların hiçbir şeyi çözümlemediği konusunda size katılıyorum. Torunlarımın okuma kitaplarını genelde anneleri seçer. Onlar da o seçilen kitapları okur. Çünkü, torunlarda kendiliğinden "ben şu kitabı okumak istiyorum" diye bir gayret yok. Bu güzel kitap paylaşımı için teşekkür ederim.
  Yeni yılda umutlarınız gerçek, mutluluklarınız sonsuz olsun. Mutlu yıllar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep Bey naif yorumunuz beni çok mutlu etti. Asıl ben teşekkür ediyorum size :)

   Sil
 6. Haberim yoktu Wattpad ın varlığından, teşekkürler. Okumalı bir yıl olsun 2019 da :)

  YanıtlaSil

haydi söyle :)